Постинг
26.04 01:22 -
За Българския произход на Скендербег ___
Автор: erzullikriya
Категория: История
Прочетен: 723 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 19.05 21:43
Прочетен: 723 Коментари: 3 Гласове:
5
Последна промяна: 19.05 21:43
⬛️ Албанският летописец от XV век Барлетий говори за българския произход на Скендербег:
"Барлеций я нарича ( майката на Скендербег ) дъщеря на принца на трибалите и по-долу обяснява, че трибалите се наричат още и БЪЛГАРИ."
/Повесть о Скандербеге. М. Изд. Наука. ,1957/ („Разказът за Скендербег “. Москва: Издателство „Наука“,1957.)
⬛️ Албания на Скендербег граничи с България през 15 век:
"По това време в Княжество Албания в Епир владетел е бил принц Йоан Кастриот , от рода на "македонските" князе, а съпругата му Иво Войсава е била от рода на "славянските" български князе , с които имал трима сина и три дъщери.
И като пристигнал в Дибра, българската граница,той изпратил до някои християнски князе и им съобщил плана си. Чувайки това, те се зарадвали и искали да му помогнат до смърт, само и само да не спре да се бие с турците .
Скендербег, виждайки благоразположението им към него, се зарадвал и отишъл с народа си в град Крой - албанската столица - оставяйки приятелите си в планинската гора и изпращайки пред себе си сестра си Еймс с писмо до войводата . Скендербег разчистил земите си около Мокра гора, чак до българските граници , които Амурат бил завзел след баща си . И те му се подчинили. Скендербег също така превзел Мокра гора и много други градове от турците, въпреки че те не били на баща му."
/„Разказ за Скендербег , принц на Албания“ . Публикувано от Полската хроника на руски език от писмото на Мартин до Белски . „Разказът за Скендербег “. Москва: Издателство „Наука“, 1957/


⬛️ Част от текста на разказа (с вариации във всички известни преписи) е подготвен за публикуване от Н. Н. Розов: [Публикувано от Полската хроника на руски език от писмото на Мартин до Белски]:
"Глупавите гърци винаги са писали за своята смелост, която са демонстрирали в миналото над другите хора. И не могат да разпознаят границите на собствените си писания за военни обичаи. Но самите те са най-мързеливите от всички хора в света и никога не са демонстрирали никакво военно умение, за да оправдаят подобни хвалебствени думи. Накрая, те проявиха голяма глупост в себе си, когато Тамерлан, татарският цар, победи Баязет, турския цар, на арменските граници. [4] И за това всички турци щяха да загинат, ако само гърците можеха да преследват децата на Баязет. [5] Но след смъртта на Баязет, гърците ги защитиха и им помогнаха срещу враговете им и ги обичаха като свои собствени.
И когато Амурат, или на турски Мурзабек, синът на Баязет [6] , пристигнал през лятото, той започнал да създава трудности на християните, искайки да разшири царството си, и донесъл голям страх на гърците, власите [7] и другите владетели, и донесъл трудности на Албанското княжество. [8]
️"По това време в Княжество Албания в Епир владетел е бил принц Йоан Кастриот — от рода на македонските [10] князе, а съпругата му Иво Войсава е била от рода на славянските БЪЛГАРСКИ князе, — с която е имал трима сина и три дъщери.
В постоянна борба с турците, албанският принц Йоан Кастриот обеднял и затова решил да плати данък на Амурат,турския крал.Той му дал тримата си сина — като залог— Станислав, Юрий и Константин.Споразумението между тях било Амурат нито да отблъсне християнската вяра,нито да ги обреже за своя.
И когато ги доведоха в Адрианопол при Амурат, Амурат, нe помнейки думата си, веднага заповяда да ги обрежат и им даде нови имена. Ha Юрий ? му дадоха името Скендербег, — тоест Александър, а братята му дадоха други имена. И Амурат ги даде да се научат да четат и пишат, и ги научиха на арабски, турски, гръцки,словенски и волжки език. — И ги научиха на военни обичаи - стрелба, бой с копия и други оръжия, и че Скендербег стана най-добрият между братята си. И имаше знаме на раменете си, като меч...."


________________
⬛️ АКЦЕНТИ ⬛️
◾️... "Когато татарският цар Тамерлан побеждава турския цар Баязид на... ....тях избухва продължителна война, в която византийският император Мануил І играе активна роля, подкрепяйки най- силните претенденти.
Очевидно доброжелателното отношение на Византия към синовете на султан Баязид дава основание на славянските биографи на Скендербег да обвинят гърците в късогледство, тъй като половин век по-късно потомъкът на Баязид, султан Мехмед Іl, превзема византийската столица Константинопол. Барлетий не включва цялата тази фраза, само заявява следното: „Амурат е потомък на онези деца на Баязид, които, независимо дали по съдба или от небрежност на гърците, са останали живи и са причинили толкова много зло на християнските народи." [Белски, повтаряйки автора на южнославянския разказ, пише, че гърците са се грижили за враговете си като „пазители" и са подкрепяли децата на Баязид, докато едно от тях не стане пълнолетно.]
◾️ ..."и всяха голям страх на гърците, власите.."
[Италианците тук се наричат власи.]
◾️Барлеций нарича областта Мати - владението на Кастриотите Македония (Aematia sive Macedonia), обяснявайки, че по негово време не само Мати, но и цялата територия на древна Македония се е наричала Македония.
Съмненията относно албанския произход на рода Кастриот са изразени за първи път от немския учен Хопф. Позовавайки ce на факта, че текстът на така наречената Валонска клетва предхожда името на Кастриот с Бранило, Хопф, игнорирайки съюза "и" между двете имена, приема последното за собствено име на Кастриот, когото следователно нарича славянин, игнорирайки факта, че славянските и гръцките имена са изключително разпространени в Албания.
Хипотезата на Хопф е широко приета сред учените от края на 19-ти и началото на 20-ти век и дори В. В. Макушев я подкрепя.
Хипотезата за гръцкия произход на кастриотите е още по-слабо обоснована. Самият Скендербег се е наричал епирот, т.е. албанец.
◾️ "Съпругата на Иво Войсава е била от род славянски български князе.. "
[Всички исторически източници потвърждават славянския произход на майката на Скендербег. Барлеций я нарича дъщеря на трибалски княз, а по-късно обяснява,че трибалите са известни и като българи.
-Франко я нарича дъщеря на княза на град Полог (днешен Тетово), разположен на границата между Албания и Сърбия.
-Само един, изключително пристрастен източник, нарича Войсава албанка. Този източник е някой си Джон Музаки, съвременник на Скендербег, който е написал история на семейството си и се е стремил да обоснове родовите права на клана Музаки върху цяла Албания; според него майката на Скендербег също е произхождала от клана Музаки.
Авторът на руското сказание следва Белски при определянето на произхода на принцеса Войсава.]
◾️"Трима сина и три дъщери.."
[Всички славянски биографии на Скендербег сочат, че родителите му са имали шест деца. Според свидетелствата на Барлетий и Франко, потвърдени с документи, обаче, те не са били шест, а девет: четирима сина и пет дъщери.]
◾️ "И му даде трима сина като залог.."
Турските източници единодушно потвърждават престоя на Скендербег в двора на турския султан. В допълнение към статията на А. Буда (виж стр. 70). трябва да се отбележи следното. Една от първите турски хроники, хрониката на Ашик паша-заде, включва разказ под година 1442 за бунтовния албански принц Скендер, който живял в двора на султана като негов паж (така преводачът на хрониката, Г. Елезович, предава турската дума "iз oğlan").
След това, след като получил земите на починалия си баща от султана, Скендер започнал борба срещу своя „благодетел- султана".
Дурсун-бег, историкът на султан Мехмед II, също разказва за възпитанието на Скендербег в турския двор.
По-късни турски хронисти, Саад ед Дин и Солак-заде, повтарят тази версия, като и двамата споменават изключителната красота и смелост на младия албански принц.
Съвременник на Скендербег, сърбинът Константин Михайлович, служил в младостта си в еничарския корпус при султан Мехмед, също пише за това в своите мемоари. Той твърди, че Скендербег е бил взет като дете от турците в еничарския корпус, след което е получил специална благосклонност от султана, от когото впоследствие наследява земите на баща си.
Това се потвърждава и от друг негов съвременник, италианецът Джовани Анджоло, който известно време е служил като наемник в турската армия и е написал мемоари, които Донадо да Леца, италиански историк от края на XV и началото на ХVI век, използва в своята "Турска история".
Всички тези доказателства обаче са опровергани от един факт: всички архивни източници и исторически документи, както и трудовете на първите биографи на Скендербег, посочват, че последният е отгледан в ..
◾️"Те са били обучавани на арабски, турски, гръцки, словенски и воложки.."
[Скендербег изучава пет езика в Барлетий, Белски и в един руски роман. Списъкът с езици, които Скендербег е изучавал в турския двор, не е предоставен от неговите биографи на случаен принцип: това са езиците, които всеки високопоставен турски чиновник e бил длъжен да знае.]
***********
⬛️ Марин Барлетий (алб. Marin Barleti; ок. 1450–1521)/ Барлеций (Marino Barlezio)- известен като първия албански историограф, католически свещеник и писател от XV век, хуманист от венецианския период, който пише на латински език. Роден е в град Шкодер, поради което често е наричан Марин Скадранин (Marinus Scodrensis).
Той е съвременник и свидетел на героичната борба на "албанците" срещу османското нашествие, предвождана от Георги Кастриоти — Скендербег. През 1479 г., след падането на Шкодер под османска власт, Барлетий емигрира в Италия. Автор е на "История на живота и делата на Скендербег" (Historia de vita et gestis Scanderbegi, Epirotarum principis), издаден в Рим, публикувана ок. 1510г., преведена на полски OT Киприан Базилика (Брест, 1569 Г.), която е основен източник за живота на "албанския" национален герой.
Писал е и за обсадата на Шкодра ( De obsidione Scodrensi ), издадена през 1504 г.. 🔹️ Георги Скендербег(1405-1468), който е един от най-големите албански герои. Неговата майка е Войслава, която е от известен болярски род от старата българска столица Охрид, в момента - в Сев. Македония, а преди в откраднатите от СФРЮ (с помощта на великите сили) български западни землища.
◼️Първото име на Скендербег е било Gjergj (Георги- Georgi) на албански. Франг Барди в Dictionarium latino-epiroticum (1635) посочва две имена на албански: Gjeз /Giec) и Gjergj /Gierg). B личната му кореспонденция на италиански и в повечето биографии, създадени след смъртта му в Италия, V името му е изписано като Giorgio. Името му на официалния му печат и подпис е Georgius Castriotus Scanderbego (На латински). Кореспонденцията му със славянски държави ( Република Рагуза) е водена от писари като Нинац Вукосалич . Името на Скендербег на славянски е записано за първи път в акта❗️ от 1426г. ❗️за продажба на кулата „Свети Георги"на баща му Гьон Кастриоти в Хиландар като Георг и се появява като Гюрьгь Кастриwть в по-късната му кореспонденция през 1450-те години.[9]
⬛️ Мартин или Марчин Белски ( ок . 1495 г. , Бяла близо до Пайенчно , Шерадзка земя – 18 декември 1575 г. ) е полски писател, поет и историограф. Най-голямото му постижение е, че е първият, който пише хроники на полски, а не на латински език .
__________________________
От нета: Мая ВАПЦАРОВА: „Ванга ми каза: „Чедо, ключът на България се намира в Албания“ ....една от школите на Климент Охридски е била в Албания. Днес в Корча живеят не само българи, ами дори банскалии. Лекарят, лекувал Скендербег /национален герой на Албания от XV век – б. р./е бил българин. "
⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️
Ако се замислим защо летописци от XV век,в това число Халкокондил казват,че Трибалите са известни днес като Българи лесно ще стигнем до извода,че те са имали предвид единствено жителите на Видинското царство,части от което още са били полунезависими и недокрай превзети по онова време,а последният Видински цар Фружин (1422-1460 г.) още имал малки непоробени територии недалеч от владенията на Скендербег,предпололагаемо дори в Охридско. Примерът със Скендербег от друга страна показал на турците колко опасно е да обучават Балкански християни на своите военни умения,поради което без съмнение са преустановили тази практика след него.
цитирайИнтересна е, във връзка с написаното от Щапаров, че Георги Киприати или Скендербег, за кратко приема исляма и Влад Дракола са обучавани заедно, като престонаследници с Мехмед Втори, завоювал Цариград!
Но не поддържат приятелски връзки!
Влад Дракола също е Българин, внук е на Мирчо Стари войвода
цитирайНо не поддържат приятелски връзки!
Влад Дракола също е Българин, внук е на Мирчо Стари войвода
shtaparov написа:
Ако се замислим защо летописци от XV век,в това число Халкокондил казват,че Трибалите са известни днес като Българи лесно ще стигнем до извода,че те са имали предвид единствено жителите на Видинското царство,части от което още са били полунезависими и недокрай превзети по онова време,а последният Видински цар Фружин (1422-1460 г.) още имал малки непоробени територии недалеч от владенията на Скендербег,предпололагаемо дори в Охридско. Примерът със Скендербег от друга страна показал на турците колко опасно е да обучават Балкански християни на своите военни умения,поради което без съмнение са преустановили тази практика след него.
